8 výhod kryoterapie: Ako môže kryoterapia zlepšiť vaše zdravie

Kryoterapia, ktorá doslova znamená „terapia chladom“, je technika, pri ktorej je telo niekoľko minút vystavené extrémne nízkym teplotám.

Kryoterapia môže byť aplikovaná iba na časť tela, alebo si môžete zvoliť kryoterapiu celého tela. Lokálna kryoterapia sa môže podávať mnohými spôsobmi, napríklad prostredníctvom ľadových zábalov, ľadovej masáže, chladiacich sprejov, ľadových kúpeľov a dokonca aj pomocou sond prikladaných ku tkanivám.

Hlavným cieľom celotelovej kryoterapie je vyvolať fyziologickú reakciu tela na extrémny chlad.

Kryokomora (tiež kryosauna či polárium) sa skladá z predkomory a hlavnej komory. V predkomore je chlad medzi -40 ° C až -60 ° C (tam sa človek pripravuje na vstup do hl. komory), neskôr vstúpi do hlavnej komory, kde zostane po dobu 1 až 3 minút, pri teplote -100 ° C až -160 ° C.

Zdravie sa vám môže zlepšiť už pri prvom aplikovaní kryoterapie, ale pri pravidelnom používaní je najúčinnejšia. Niektorí športovci používajú kryoterapiu dvakrát denne. Iní denne po dobu 10 dní a potom raz mesačne.

Prínosy a účinky kryoterapie

kryoterapia

1. Redukuje príznaky migrény

Kryoterapia môže pomôcť liečiť migrény ochladením a znecitlivením nervov v oblasti krku.  Jedna štúdia zistila, že aplikovanie dvoch ľadových zábalov na krčné tepny významne znížilo bolesť spôsobenú migrénou u testovaných pacientov. Predpokladá sa, že to funguje ochladením krvi, ktorá prechádza intrakraniálnymi cievami. Krčné tepny sú blízko povrchu pokožky a sú prístupné. Nejedná sa o kryoterapiu v pravom zmysle slova, pretože ľadové zábaly nedosahujú cryogénnu teplotu.

2. Znecitlivuje podráždenie nervov

Mnoho športovcov používa kryoterapiu na liečenie úrazov už roky a jedným z dôvodov je to, že môže znecitlivieť bolesť. Chlad môže skutočne znecitliviť podráždené nervy. Lekári ošetrujú postihnutú oblasť malou sondou vloženou do okolitého tkaniva. Takáta aplikácia môže pomôcť ukľudniť podráždené nervy alebo neurómy, chronickú bolesť alebo dokonca akútne zranenia.

3. Pomáha liečiť poruchy nálady

Extrémne nízke teploty pri kryoterapii celého tela môžu spôsobiť fyziologické hormonálne reakcie. To zahŕňa uvoľňovanie adrenalínu, noradrenalínu a endorfínov. Môže to mať pozitívny vplyv na tých, ktorí majú poruchy nálady, ako je úzkosť a depresia. Jedna štúdia zistila, že kryoterapia celého tela bola skutočne účinná pri krátkodobej liečbe oboch spomenutých poruchách nálady.

4. Znižuje artritickú bolesť

Lokálna kryoterapia nie je jediná vec, ktorá je účinná pri liečbe závažných stavov. Štúdia zistila, že kryoterapia celého tela významne znížila bolesť u ľudí s artritídou. Zistili, že liečba bola dobre tolerovaná a tým umožnila aj agresívnejšiu fyzioterapiu a rehabilitáciu. To nakoniec zefektívnilo rehabilitačné programy.

5. Môže pomôcť liečiť nízkorizikové nádory

Cielená lokálna kryoterapia sa môže použiť ako liečba rakoviny. V tejto súvislosti sa nazýva „kryochirurgia“. Funguje to tak, že sa zmrazujú rakovinové bunky a obklopujú sa ľadovými kryštálmi. V súčasnosti sa používa na liečbu niektorých nízkorizikových nádorov pre určité typy rakoviny, vrátane rakoviny prostaty.

6. Môže pomôcť predchádzať demencii a Alzheimerovej chorobe

Aj keď na vyhodnotenie účinnosti tejto stratégie je potrebný ďalší výskum, predpokladá sa, že kryoterapia celého tela môže pomôcť zabrániť Alzheimerovej chorobe a iným typom demencie. Predpokladá sa, že to môže byť účinná liečba, pretože antioxidačné a protizápalové účinky kryoterapie môžu pomôcť v boji proti zápalovým a oxidačným stresovým reakciám, ktoré sa vyskytujú pri Alzheimerovej chorobe.

7. Lieči atopickú dermatitídu a iné kožné ochorenia

Atopická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože s charakteristickými príznakmi suchej a svrbiacej kože. Keďže kryoterapia môže zlepšovať hladinu antioxidantov v krvi a súčasne znižovať zápal, dáva zmysel, že lokálna kryoterapia a celotelová kryoterapia môžu pomôcť pri liečbe atopickej dermatitídy. Ďalšia štúdia (na myšiach) skúmala jej účinok na akné so zameraním na mazové žľazy.

8. Zvyšuje hladiny testosterónu u mužov

Podľa tejto štúdie z roku 2017, už jediná aplikácia celotelovej kryoterapie u mužov, ktorá sa uskutočnila do 20 minút po opakovanom šprinte, zvýšila hladiny voľného testosterónu o 28% počas 24 hodín, vrcholil 2 hodiny po kryoterapii v porovnaní s kontrolnou skupinou. Podobne sa sérový testosterón u elitných tenistov zvýšil o 13% počas dvojtýždňového obdobia expozície celotelovej kryoterapie dvakrát denne.

Riziká a vedľajšie účinky

Najbežnejšími vedľajšími účinkami kryoterapie sú znížená citlivosť, brnenie, začervenanie a podráždenie pokožky. Tieto vedľajšie účinky sú takmer vždy dočasné. Ak sa nezmiznú samé do 24 hodín, dohodnite si stretnutie so svojím lekárom.

Kryoterapiu by ste nikdy nemali používať dlhšie, ako sa odporúča pre metódu liečby, ktorú používate. Pre kryoterapiu celého tela by to bolo viac ako štyri minúty. Ak doma používate ľadový obklad alebo ľadový kúpeľ, nikdy by ste nemali nechať pôsobiť ľad na oblasť dlhšie ako 20 minút. Zabaľte obklady do uteráka, aby ste si nepoškodili pokožku.

Pacienti s cukrovkou alebo inými chorobami, ktoré ovplyvňujú ich nervy, by nemali používať kryoterapiu. Nemusia byť schopní úplne pocítiť jej účinok, ktorý by mohol viesť k ďalšiemu poškodeniu nervov.

Tipy a pokyny pre kryoterapiu

Ak máte akékoľvek ťažkosti, ktoré chcete liečiť kryoterapiou, nezabudnite ich prediskutovať s osobou, ktorá vám pomáha alebo podáva vašu liečbu. Pred akýmkoľvek typom liečby je vždy vhodné poradiť sa so svojím lekárom.

Pri kryoterapii celého tela majte na sebe suchý, voľne priliehajúci odev. Prineste si ponožky a rukavice na ochranu pred omrzlinami. Počas liečby sa pohybujte, pokiaľ je to možné, aby vám prúdila krv.

Ak budete podstupovať kryochirurgiu, váš lekár s vami prediskutuje konkrétne prípravy. To môže zahŕňať nejesť a nepiť 12 hodín vopred.

Ponaučenie

Okrem aktivácie systému regulácie teploty tela existuje aj hormonálna odpoveď na kryoterapiu, ktorá zvyšuje metabolizmus tela a koncentrácie adrenalínu, noradrenalínu, adrenokortikotropného hormónu (ACTH), kortizónu, pro-opiomelanocortínu (POMC) a β-endorfínov v krvnej plazme ako aj hladiny mužského testosterónu. [1]

Existuje veľa neoficiálnych dôkazov a niektoré výskumy podporujúce tvrdenia, že kryoterapia môže byť prospešná pre zdravie, ale kryoterapia celého tela sa stále skúma. Keďže je stále objektom skúmania, obráťte sa na svojho lekára alebo poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, aby ste zhodnotili, či je pre vás vhodná.

Pozri tiež: 11 priaznivých účinkov cesnaku na zdravie

Zdroj: Healthline, upravené a doplnené redakciou.

Páčil sa ti článok? Sleduj nás na FB: