13 inteligentných projektov, ktoré pomáhajú zachrániť našu planétu

Je ľahké uveriť, že pri úsilí o záchranu našej planéty nezáleží na miestnych snahách. Ale aj malé veci môžu mať veľký význam. V skutočnosti sa niektoré relatívne malé ekologické iniciatívy menia na projekty, ktoré majú veľký vplyv na životné prostredie, od vyčistenia Everestu po výstavbu domov z recyklovaného odpadu.

Radi by sme sa podelili o tieto inšpiratívne ekologické projekty, za ktoré bude ľudstvo určite vďačné.

1. 96 miliónov čiernych gúľ na ochranu vody

Mohli by sme sa nazdávať, že čierne plastové guľe slúžia na zníženie odparovania vody z nádrže, avšak nieje to tak ceľkom pravda. V roku 2007 sa v Los Angeles’s Ivanhoe rezervoári našli vysoké hladiny bromičnanu – karcinogénu, ktorý vzniká, keď bromid a chlór reagujú so slnečným žiarením. Dnes 96 miliónov čiernych plastových gulí tieni UV lúčom pred dopadom na vodnú hladinu.

Veľká prírodná nádrž v Silver Lake je rozdelená na hornú a dolnú časť. Horná časť sa nazýva Ivanhoe Reservoir, zatiaľ čo spodná časť je známa ako Silver Lake Reservoir. Obe prevádzkuje Ministerstvo vodného a energetického oddelenia mesta Los Angeles (DWP). V súčasnosti poskytuje pitnú vodu 600 000 zákazníkom v komunitách v južnom Los Angeles, ale je v procese vyraďovania z prevádzky po objavení nezvyčajne vysokých hladín bromičnanov v októbri 2007. Škodlivý bromičnan, karcinogén, sa vyskytuje, keď bromid, prirodzene prítomný v podzemnej vode a chlór, ktorý sa používa na dezinfekciu vody, spolu zreagujú za prítomnosti silného slnečného svetla.

Objav vysokej hladiny bromičnanov podnietil úradníkov, aby hľadali dostupné spôsoby zatienenia nádrže Ivanhoe skôr, ako bude vyradená z prevádzky, asi za 5 rokov. Jeden z biológov DWP, Brian White, navrhol takzvané „vtáčie lopty“, ktoré letiská bežne používajú, aby zabránili zhromažďovaniu vtákov v mokrých oblastiach pozdĺž dráh.
Gule, z ktorých každá stojí 40 centov, sú vyrobené z polyetylénu. Povlak obsahuje uhlík. Čierna je jediná dostatočne silná farba, aby pohltila ultrafialové lúče.
Počiatočné vypustenie 400 000 gúľ sa uskutočnilo 7. júla 2008 a dnes je povrch nádrže Ivanhoe úplne pokrytý viac ako 96 miliónmi čiernych gulí.

2. Filipínski študenti budú musieť po dokončení školy podľa nového zákona vysadiť 10 stromov

Podľa navrhovaného zákona „O odkaze promócii pre životné prostredie“, študenti, ktorí absolvujú základnú školu, strednú školu a vysokú školu na Filipínach, možno budú musieť vysadiť najmenej 10 sadeníc stromov v oblastiach, ako sú lesy, mangrovy a bývalé lesné územia.

Tento zákon má pomôcť zvrátiť rýchlosť odlesňovania v krajine.

Kongresman Gary Alejano, ktorý predstavil tento návrh zákona, vo vysvetlujúcej správe k návrhu zákona uviedol, že „v rámci iniciatívy by sa každý rok vysadilo najmenej 175 miliónov nových stromov, čo predstavuje spolu viac ako 525 miliárd ďalších stromov iba v jednej generácii “.

3. Tento muž počas 40 rokov zasadil každý deň jeden strom a vďaka tomu vyrástol obrovský les

Ind s menom Jadav Payeng sadil každý deň jeden strom počas 40 rokov a vytvoril 1360 hektárov umelého lesa. Teraz je tiež domovom stoviek divých zvierat a vtákov. Jadav hovorí, že chce sadiť stromy až do „posledného dychu“. Ak sa chcete o tomto hrdinovi dozvedieť viac, môžete si pozrieť tento krátky dokument venovaný jeho práci.

4. Veľké čistenie na Evereste

Nepálska vládna expedícia na Mount Everest, ktorá trvala niekoľko týždňov, odstránila 11 000 kilogramov odpadu z najvyššej hory sveta, ktoré pozostávali z povrazov, kyslíkových nádrží, rozbitých rebríkov, plechoviek a plastových obalov.

5. Seabin zhromažďuje morský odpad

Tony plastov končia každý rok v oceáne a dokonca vytvárajú celé ostrovy plávajúcich odpadkov. Tento geniálny, ale jednoduchý austrálsky vynález, ktorý začal ako projekt zameraný na získavanie finančných prostriedkov na realizáciu, pomáha čistiť oceán od odpadu tým, že pracuje ako sito, filtruje vodu a zhromažďuje všetky odpadky. Seabin funguje 24/7 a pôsobí ako plávajúci odpadkový kôš, ktorý filtruje oceán pomocou čerpania vody do zariadenia, čím zachytáva plávajúce odpady, makro a mikro-plasty. Teraz sa k projektu pripojilo a nainštalovalo tieto koše asi 70 krajín.

6. Obchod, ktorý predáva nedokonalé potraviny

Dánsky obchod s názvom „WeFood“ predáva výrobky, ktoré sú blízko dátumu spotreby alebo majú poškodené obaly až so zľavou 50%. Tento projekt upozorňuje na obrovský problém s plytvaním potravinami – jedna tretina potravín vyrobených na svete je každoročne vyhodená, pričom milióny ľudí čelia hroznému hladomoru. Tento obchod prevádzkujú dobrovoľníci a všetky zisky idú na charitatívne iniciatívy v rozvojových krajinách.

7.  12 000 ton pomarančových šupiek pomohlo vyrásť mohutnému lesu

Na začiatku 90. rokov 20. storočia prišli vedci Daniel Janzen a Winnie Hallwachs s bizarným nápadom – presvedčili miestnu spoločnosť na spracovanie pomarančov aby vysypali 12 000 ton odpadových pomarančových šupiek v úplne odlesnenej oblasti Kostariky, potom nechali krajinu napospas svojmu osudu. O 16 rokov neskôr sa na miesto vrátili a miesto mŕtvej pôdy našili bohatý dažďový prales. Pomarančové kôry sa rozložili a dali tejto oblasti nový život, čo dokazuje, že plne odlesnenú pôdu je možné oživiť.

Pomarančové šupky pomohli vyrásť mohutnému lesu (v pozadí)

8. Úplne sebestačná a udržateľná škola

Prvá trvalo udržateľná súkromná škola v Južnej Amerike v Mar Chiquite v Argentíne je vyrobená z 25 ton plechoviek, automobilových pneumatík, skla a plastových fliaš. Okrem strechy s polykryštalickými solárnymi panelmi a obrovskej zeleninovej záhrady má škola nádrže, ktoré zachytávajú dažďovú vodu – čo znamená, že škola je zásobovaná elektrinou a vodou. Študenti sa tiež učia environmentálne štúdie, recykláciu a udržateľnosť.

9. Opätovné použitie hotelového mydla na záchranu životov

Clean the World“ je nezisková organizácia z Orlanda na Floride, ktorá recykluje použité hotelové mydlo, ktoré mohlo byť vyhodené. Denne zbierajú mydlo z miliónov hotelových izieb, posielajú ich do svojich recyklačných pobočiek a premieňajú ich na nové mydlá na distribúciu rodinám, školám a organizáciám, ktoré nemajú prístup k základným hygienickým prostriedkom a trpia chorobami súvisiacimi s hygienou.

10. Mexický Startup vyrába z plastového odpadu nízkonákladové domy

Eco Dom je mexický startup, ktorý recykluje plastový odpad na dostupné bývanie. Eco Dom zbiera plastový odpad na výrobu veľkých panelov a výstavbu domov pre rodiny s nízkymi príjmami v Mexiku.

11. Prvá indická horolezkyňa na Everest zorganizovala čistenie rieky Ganga a spoločne s dobrovoľníkmi odstránili 55 ton odpadu z rieky

Bachendri Pal, prvá indická žena, ktorá vyšplhala na Mount Everest a tiež šéfka nadácie Tata Steel Adventure Foundation (TSAF), zorganizovala mesiac dlhé čistenie s približne 40 dobrovoľníkmi, čo viedlo k odstráneniu 55 ton odpadu z rieky Ganga.  Rieka je posvätná, ale silne znečistená – do Gangy sa každý deň vrhajú tony plastov a iných odpadkov. Táto iniciatíva na vyčistenie je preto viac ako významná.

Pozri aj: Nová virálna výzva, ktorá sa šíri po celom svete, robí zo sveta čistejšie miesto

12. Jedlé balenie pre 6 plechoviek piva

Poškodenie, ktoré robí plastové balenie pre 6 plechoviek voľne žijúcim živočíchom a životnému prostrediu je celkom zrejmé. Zástupcovia pivovaru Saltwater na Floride prišli s veľmi kreatívnou a trvalo udržateľnou alternatívou k štandardnému plastovému baleniu pre 6 plechoviek. Ich udržateľné balenie piva je 100% biologicky odbúrateľné a jedlé – vyrobené z jačmeňa a pšenice z procesu varenia piva. Zvieratá ho dokonca môžu bezpečne jesť.

13. Stroj, ktorý čistí oceán od obrovského množstva plastového odpadu

Uverejnil používateľ The Ocean Cleanup Utorok 12. februára 2019

Množstvo plastu, ktoré leží medzi Havajom a Kaliforniou, je také obrovské, že ho niektorí nazývajú odpadkovým kontinentom. Jeho dni sú však spočítané. Boyan Slat, mladý holandský vedec, strávil 5 rokov vytvorením The Ocean Cleanup, obrovského systému, ktorý bude čistiť oceány. Systém, ktorý sa nazýva Wilson, pozostáva zo zachytávačov, ktoré sú pripevnené k polyetylénovým rúram, ktoré plávajú a zachytávajú každý kus plastu pod hladinou vody. Táto obrovská rúra už začala pracovať na odstraňovaní plastového „kontinentu“ a predpokladá sa, že ho za 5 rokov dokáže znížiť o 50%.

Zdroj: BrightSide

Páčil sa ti článok? Sleduj nás na FB: