NASA práve odhalila impozantný 12-ročný timelapse celej oblohy

NASA sa naďalej prekonáva majestátnymi snímkami vesmíru, ktoré neustále zverejňuje – ale aj podľa vysokých štandardov agentúry je 12-ročný časový priebeh celej nočnej oblohy pôsobivým úspechom.

Snímky boli za tie roky zachytené vesmírnym teleskopom NEOWISE (Near-Earth Object Wide Field Infrared Survey Explorer). Bol pôvodne vypustený v roku 2009 pod predchádzajúcim názvom „WISE“ na štúdium vesmíru mimo našej slnečnej sústavy.

Odvtedy bol zmenený jeho účel a premenovaný na sledovanie objektov v blízkosti Zeme vrátane asteroidov a komét.

Mozaika infračervených snímok zostavená teleskopom NEOWISE. (NASA/JPL-Caltech/UCLA)

NEOWISE zbiera cenné údaje

Údaje zozbierané teleskopom NEOWISE poskytujú vedcom neoceniteľný pohľad na to, ako sa nebeské objekty pohybujú a menia v priebehu času. Či už ide o explodujúce hviezdy alebo blúdenie po nočnej oblohe, alebo o čierne diery, ktoré pohlcujú plyn.

„Ak vyjdete von a pozriete sa na nočnú oblohu, môže sa zdať, že sa nič nezmení, ale nie je to tak.“ Hovorí astronómka Amy Mainzer z University of Arizona, ktorá je hlavným výskumníkom NEOWISE.

Merania vykonané NEOWISE ukazujú umiestnenie stoviek miliónov objektov a množstvo infračerveného svetla, ktoré každý z nich vyžaruje. Tieto informácie možno potom analyzovať, aby sa zistilo, čo objekt robí.

Každých šesť mesiacov sa zhromažďujú údaje o celej oblohe (čas, ktorý ďalekohľadu trvá prejsť polovicu cesty okolo Slnka) a astronómovia teraz spojili 18 týchto máp, aby vytvorili timelapse vo videu:

Výskum hnedých trpaslíkov

Vedci vytvorili mapy, ktoré sú obzvlášť užitočné pri štúdiu hnedých trpaslíkov – objektov, ktoré nemajú takú hmotnosť, aby vyvolali fúziu potrebnú na to, aby sa stali jasne horiacou hviezdou, napriek tomu, že svoju existenciu začali podobným spôsobom. Zdá sa, že tie, ktoré sú bližšie k Zemi, sa pohybujú po oblohe rýchlejšie ako vzdialenejšie objekty, čo umožňuje ľahšiu detekciu pomocou NEOWISE.

Teleskop doteraz identifikoval okolo 260 hnedých trpaslíkov a vďaka jeho výskumom poznáme asi dvakrát toľko Y-trpaslíkov – najchladnejších hnedých trpaslíkov, o ktoré majú astronómovia mimoriadny záujem a poskytujú informácie o efektívnosti vytvárania hviezd a jej načasovaní vo vývoji našej galaxie.

Prečítajte si tiež: NASA predstavila malý jadrový reaktor pre budúcich obyvateľov Marsu

„Nikdy sme nepredpokladali, že teleskop bude fungovať tak dlho, a nemyslím si, že by sme mohli predvídať vedu, ktorú by sme mohli robiť s takým množstvom údajov,“ hovorí astronóm Peter Eisenhardt z NASA Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii.

Dozvedáme sa tiež viac o tom, ako sa hviezdy formujú prostredníctvom skenovania oblohy ďalekohľadom: protohviezdy je možné rozoznať ako blikajúce objekty predtým, ako sa stanú hviezdami a vedci teraz sledujú takmer 1 000 z nich, aby videli, ako sa vyvíjajú.

Potom je tu možno najpôsobivejší nebeský objekt zo všetkých – čierna diera. Údaje z NEOWISE možno použiť na identifikáciu výbuchov infračerveného svetla z oblakov hmoty, ktoré sa otáčajú okolo čiernych dier. Umožňuje nám to vidieť tieto objekty na väčšiu vzdialenosť.

Práca s teleskopom nie je ani zďaleka dokončená a NEOWISE pokračuje vo svojej mapovacej ceste na ďalších dvoch mapách, ktoré majú vedci dokončiť v marci 2023. Očakávajte, že projekt odhalí oveľa viac – aktivitu, ktorú pri pohľade na hviezdy v noci nevidíte.

„Hviezdy plápolajú a explodujú,“ hovorí Mainzer. „Asteroidy svištia okolo. Čierne diery trhajú hviezdy na kusy. Vesmír je skutočne rušné a aktívne miesto.“

Viac sa môžete dozvedieť na webovej stránke projektu NEOWISE.

Páčil sa ti článok? Sleduj nás na FB: