NASA predstavila malý jadrový reaktor pre budúcich obyvateľov Marsu

Vedci z NASA, Národného laboratória Los Alamos a Ministerstva energetiky oznámili, že úspešne otestovali malý jadrový reaktor, ktorý môže niekedy poskytnúť energiu ľudom na Marse aj mimo neho. Projekt má názov Kilopower alebo tiež KRUSTY, Kilopower Reactor Using Stirling Technology  – na premenu tepelnej energie používa stirlingov motor.

Foto: NASA

Nukleárne zdroje energie

Používanie nukleárnych zdrojov energie pre NASA nieje ničím novým, doteraz ale bežne išlo len o rádioizotopový termoelektrický generátor využívajúci Seebeckov jav na generovanie elektrickej energie, aký je prítomný na mnohých misiách, napríklad v sonde Cassini ktorá obiehala okolo Saturnu, alebo v sonde Galileo, ktorá obiehala okolo Jupiteru, taktiež napríklad na Curiosity na Marse a bol prítomný už aj na sondách Voyager, ktoré opustili náš solárny systém.

„Kompaktné rozmery a robustnosť reaktoru Kilopower nám umožnia dodať na povrch v jednom prístavaciom module niekoľko jednotiek, ktoré poskytnú desiatky kilowatov energie,“ povedal Steve Jurczyk, asociovaný správca riaditeľstva misií vesmírnych technológií NASA, počas tlačovej konferencie vo štvrtok 18. januára.

Pozri tiež: Generálny riaditeľ Tesla Motors zverejnil detaily plánu na kolonizovanie Marsu – toto si o tom myslí planetárny expert

Kilopower by mohol podporiť misie s posádkou na Marse niekoľkými spôsobmi. „Budeme potrebovať elektrickú energiu na Marse z dvoch hlavných dôvodov,“ povedal Patrick McClure, vedúci projektu pre vývoj reaktorov v Los Alamos. „Prvým je, že astronauti potrebujú energiu pre svoju existenciu, aby mohli vyrábať kyslík, čistiť vodu, ale pred ich príchodom, potrebujeme kvapalný kyslík a pohonnú látku, aby sa mohli dostať z povrchu Marsu.“ Kilopower je pomerne jednoduché riešenie, ktoré vyžaduje minimálny počet častí a má nízku hmotnosť, preto je vhodný na pokrytie energetických potrieb akejkoľvek misie na planéte.

Foto: NASA

Systém funguje pomocou technológie tepelnej trubice (heat-pipe), prenos tepla z reaktora je zabezpečený odparovaním a následnou kondenzáciou. Touto technológiou je možné preniesť veľký objem tepla pri malých rozmeroch zariadenia. Zariadenie nemá pohyblivé diely, je bezúdržbové, s veľmi dlhou životnosťou.

Vyhrievaná kvapalina kondenzuje v Stirlingovom motore, kde natlakuje plyn vo valci s piestom pripojeného k motoru, ktorý generuje elektrickú energiu. Kombinácia týchto dielov umožňuje spoľahlivé a jednoduché zariadenie na poskytovanie energie pre všetky druhy vesmírnych misií.

Pokiaľ ide o ďalšie kroky, výskumný tím má v marci tohto roku v úmysle vykonať test svojho zariadenia v púšti.

Ilustrácia 4 reaktorov na Marse s rozvinutým chladičom. Ilustrácia: NASA

Via Engadget a Space.com, doplnené redakciou.

Páčil sa ti článok? Sleduj nás na FB: