Komfortný život v nízkoenergetickom dome

Pohltili vás súčasné trendy výstavby nízkoenergetických rodinných domov? Ešte pred začiatkom jeho výstavby by ste sa mali zamyslieť nad tým, aký je v skutočnosti život v takomto dome a aké všetky pozitíva a nové návyky so sebou prináša.

Čo predstavuje nízkoenergetický v praxi?

Nízkoenergetické rodinné domy sa líšia niekoľkými vlastnosťami. Hlavnou z nich, je že si dokáže udržať teplo v letnom aj zimnom období bez centrálneho regulovania (klimatizácia, kúrenie).

Ďalšie znaky:

  • Ide o kompaktný domček
  • Orientácia presklených priestorov na juh
  • Stavba bez tepelných mostov
  • Vysoký štandard tepelnej izolácie
  • A mnohé iné

Podmienkou pre úspešnú realizáciu je dokonalá príprava a dobre navrhnuté projekty nízkoenergetických domov. Za účelom energetickej nenáročnosti by mal byť už samotný projekt prispôsobený jeho umiestneniu tak, aby mohol využiť tepelné zisky na maximum.

Tomu predchádza výber správneho pozemku a jeho orientácia na svetové strany. Hlavná fasáda by mala byť situovaná na južnej strane. Rovnako dôležité sú návrh systému pre výmenu a ohrevu vzduchu a výstavba domu bez tepelných mostov.

Môžete sa vybrať aj voľbou, akou sú domčeky na kľúč a inšpirovať sa pre svoj budúci domov v niektorom z katalógu.

Mohlo by Vás zaujímať: Žena kúpila 4 lodné kontajnery a postavila si dom snov – kontajnerový dom

 

Tajomstvo komfortného bývania

Nízkoenergetický dom si dokáže udržať príjemnú teplotu aj počas chladného počasia. V zime je možné pocítiť skutočný pocit pohodlného bývania aj bez neustáleho kúrenia.

Počas letných mesiacov zase nedochádza ku prehrievaniu interiéru a vy ušetríte na klimatizácii.  Vlastnosti okien, stien a strechy znižujú možnosť prehrievania, preto sa budete cítiť vždy príjemne.

Základom každého nízkoenergetického domu je vzduchotesnosť. Prísun čerstvého vzduchu zabezpečí ventilačný systém a nehrozí prievan z okien. Ráno sa môžete budiť do priestoru plného čerstvého vzduchu bez úniku tepla. V dome sa nenachádzajú žiadne alergény a nepráši sa v ňom.

Nevýhodou je situácia, kedy aj drobná škára v stene, podlahe, okne alebo na dverách môže spôsobiť zvýšenie energií, preto je dôsledná konštrukcia budovy veľmi dôležitá.

Akú sú prevádzkové náklady v porovnaní s klasickou stavbou?

 

Počiatočné náklady na výstavbu tejto stavby sú podobné ako pri klasickej stavbe, no v budúcnosti sa finančné prostriedky na údržbu znižujú. Oproti bežnej stavbe dokáže usporiť až 90% nákladov na vykurovanie domu.

Je len a len na vás, či sa vyberiete klasickou cestou alebo sa finálne rozhodnete pre energeticky pasívny dom. Faktom ale ostáva, že nízkoenergetický dom vám po čase ušetrí plytvanie energií a prinesie nižšie prevádzkové náklady.

Zdroj: PR

Páčil sa ti článok? Sleduj nás na FB: