Žena kúpila 4 lodné kontajnery a postavila si dom snov – kontajnerový dom

Každý už určite počul o kontajnerovom bývanií. V jednom článku sme vám už ukázali, aké zázraky sa dajú vytvoriť z kontajnerov, ktoré stoja približne 2000 € za kus. Napríklad v Gruzínsku vytvorili z lodných kontajnerov hotel v nadmorskej výške 2200 metrov nad morom.

Dnes si ukážeme konkrétny domček od Kanaďanky. Pri stavbe kontajnerového domu sa mnoho ľudí stále bojí používať netradičné materiály.

Claudia na to mala ale iný názor a rozhodla sa pre dom z kontajnerov. Jej rozhodnutie bolo naozaj dobré a veľa ľudí si od nej vzalo príklad.

Najprv musela nájsť inžiniersku firmu, ktorá by vyrezala otvory a priechody do prepravných kontajnerov podľa jej špecifikácií. Štyri firmy ju zamietli a tvrdili, že projekt je príliš komplikovaný. Nakoniec našla firmu NCK a dvojročný proces mohol začať.

Nasledujúce fotografie vám ukážu dom počas prác a v plnej kráse a možno aj vás presvedčia, že dom z kontajnerov možno nie je až tak zlý nápad.

kontajnerový dom

Fasádu kontajnerového domu tvorí obklad z jedľovca kanadského, pretože Claudia nechcela každoročne maľovať svoj dom. V našich podmienkach na Slovensku môžme použiť červený smrek alebo exotickejšie dreviny ako kanadský céder s veľmi dlhou životnsťou alebo fasádu zo sibírskeho smrekovca. Ekonomická alternatíva je obyčajný smrek, avšak za cenu pravidelnej údržby náteru.

Exteriér kontajnerového domu

kontajnerový dom

Najťažšou časťou bolo zvarenie všetkého dohromady a vytvorenie skeletu kontajnerového domu

Každý prepravný kontajner je 2,4 m široký a 12,2 m dlhý, jeho výška je tiež 2,4 m. Každé poschodie je tvorené dvomi zvarenými kontajnermi a spoločne tvoria krížový tvar.

Vzhľadom na to, že podlahy prepravných kontajnerov sú zosilnené nosníkmi, Claudia preklopila kontajnery a pridala k nim ešte viac nosníkov, aby vytvorila silnejšiu oporu pre druhé poschodie. Z dverí kontajnerov sa stali dve veľké okná a strop kontajnerov na prvom poschodí je priznaný to znamená že je pohľadový bez obkladu alebo sádrokartónu.

Dva týždne trvalo rezanie kontajnerov a pridanie kovových nosníkov so zvarením všetkého dohromady. „Rezanie je páchnuci a toxický proces, ktorý sa musí robiť na bezpečnom mieste“ povedala. Miesto pre kontajnerový dom by už malo byť upravené pred prácami.

kontajnerový dom - vyrezané otvory

Vyrezané otvory v lodnom kontajneri

Podlaha (starý strop) bola v podstate iba tenký kus pozinkovanej ocele, ktorá sa pohybovala hore a dole, keď po nej Claudia kráčala. Preto spevnila podlahu na každom poschodí s 5 centimetrami lešteného betónu a do podlahy pridala podlahové kúrenie. Betón má zároveň výbornú tepelnú kapacitu, takže pomáha v dome udržovať stabilnú teplotu.

Kontajnerový dom pred zateplením

Exteriér kontajnerového domu

Exteriérová fotografia pre porovnanie

Claudia chcela, aby bol kovový kontajner v interiéri pohľadový, ale to spôsobilo dilemu o tom, kam umiestniť izoláciu. Riešením bolo pridanie izolácie z vonkajšej časti medzi drevenný obklad a samotné exteriérové steny kontajneru. Táto metóda tiež ponechala viac vnútorného priestoru.

Energetická sebestačnosť

Ak by sa Claudia rozhodla byť energeticky sebestačná, bolo by dobrým riešením umiestniť na strechu alebo južnú fasádu fotovoltaické panely.
Pre uskladnenie energie by potrebovala batérie, ktoré by sa vďaka industriálnému štýlu interiéru dali zakomponovať takmer kamkoľvek.

Interiér kontajnerového domu

Interiér kontajnerového domu - kúpelňa

Netradične riešená kúpelňa s terasou a priehľadnou garážovou bránou miesto okna

Interiér kontajnerového domu

Ako obklad sa dajú použiť aj použité palety s dizajnovými svietidlami .

Interiér kontajnerového domu - obývačka

Obývačka s priznanou kontajnerovou stenou

Interiér kontajnerového domu - kúpelňa spojená so spálňou

Kúpelňa je spojená so spálňou

Interiér kontajnerového domu - kuchyňa

Kuchyňa v industriálnom štýle

Interiér kontajnerového domu - špirálové schodisko

Jednoduché špirálové schodisko

Tiež je vaším snom postaviť si vlastný kontajnerový dom ? Dajte nám vedieť v komentároch 😉

Páčil sa ti článok? Sleduj nás na FB: