Japonská technika, vďaka ktorej sa zbavíte lenivosti

Každý z nás si raz za čas stanový nejaký cieľ alebo métu, ktorú by rád dosiahol – a rovnako často pri ich spĺňaní zlyhávame. Celú snahu ukončíme chlácholením, že zrejme sme ešte neboli pripravení alebo že to spravíme budúci týždeň, mesiac…rok.

kaizen

Na začiatku zväčša prichádzame s nadšením pre daný cieľ. Avšak akonáhle vydáme malé množstvo úsilia, povieme si, že sme spravili dosť. Vtedy prichádza na rad myšlienka, že by sme sa na tento „začiatok nového života“ mali vydať pomalším tempom a príliš ho nenáhliť.

Prečo to nakoniec vždy dopadne takto? Odpoveď je dosť zrejmá: Pretože sa snažím dosiahnuť priveľa a to čo najrýchlejšie; pretože sa nám nepozdáva nová miera zodpovednosti, ktorú musíme prevziať; pretože je náročné zmeniť staré zvyky a skúsiť niečo nové.

Kaizen alebo princíp jednej minúty

V japonskej kultúre existuje praktika nazývaná Kaizen. Tá v sebe zahŕňa myšlienku „minútového princípu“ na sebazlepšenie. Podstatou tejto metódy je myšlienka, že človek sa zlepšuje už vtedy, keď nejakú činnosť vykonáva len minútu, no každý deň a v rovnaký čas. Očividne, by nemal byť problém pre absolútne nikoho – ani tých najlenivejších ľudí – zaoberať sa danou úlohou taký krátky čas. Vzhľadom na to, že ste doteraz oveľa častejšie hľadali dôvody na to, prečo danú úlohu nevykonať ako vykonať a dokázali ste tým stráviť pol hodinu či dokonca až hodinu, nemalo by vám robiť problém venovať sa niečomu 60 sekúnd denne.

Či už pôjde o cvičenie, čítanie knihy v cudzom jazyku alebo niečo, čo vám predtým robilo ťažkosti, kvôli ktorým bolo náročné zvládnuť danú úlohu, zmení sa to na aktivitu, ktorá vám prinesie radosť a uspokojenie. Za predpokladu, že budete napredovať pomaly, krôčik po krôčiku, vydáte sa na cestu sebazdokonaľovania a dosiahnete skvelé výsledky.

Je dôležité prekonať nedostatok dôvery, ktorý máte voči svojim vlastným schopnostiam a tiež oslobodiť sa od pocitov viny a bezmocnosti. Na to, aby ste sa posunuli ďalej, potrebujete zažiť pocit víťazstva a úspechu. Vo chvíli, keď vás tieto pocity inšpirujú, postupne začnete zvyšovať množstvo času stráveného na vykonávanie úlohy, ktorú ste si zadali – možno, že na začiatku si pridáte len päť minút, no postupom času, sa to môže zmeniť na polhodinu a neskôr na ešte omnoho viac. Týmto spôsobom vás princíp jednej minúty necháva vidieť pokrok, ktorý ste od jeho začiatku spravili, na vlastné oči.

Kaizen má svoj pôvod v Japonsku. Toto slovo sa skladá z dvoch častí – „kai“ (zmena) a „zen“ (dobrý). Vytvoril ho Masaaki Imai, ktorý verí, že táto filozofia môže byť rovnako dobre aplikovaná na svet obchodu, ako na osobný život každého jedinca.

Na prvá pohľad sa táto metóda môže zdať spochybniteľná a neúčinná na ľudí vyrastajúcich v Západnej kultúre, ktorá dáva veľký dôraz na myšlienku, že výsledky možno dosiahnuť len v prípade, že im venujeme nesmierne úsilie. Avšak komplikované a náročné programy sebazdokonaľovania, ktoré stoja človeka obrovské úsilie sa zvyknú skončiť len jeho vyčerpaním, bez hmatateľných výsledkov. Zatiaľ čo Kaizen je metóda, ktorú možno uplatniť v akejkoľvek sfére života, s vynaložením menšieho úsilia a s očividnými výsledkami. V Japonsku túto metódu často používajú na zlepšenie techník riadenia.

Všetko čo musíte urobiť, je pochopiť čo chcete dosiahnuť. Vtedy ste pripravení vydať sa na cestu.

 

Páčil sa ti článok? Sleduj nás na FB: