Švajčiarska horská dedinka Albinen má posledných 240 stálych obyvateľov a v podstate čelí tomu, že v budúcnosti zanikne. Miestny sa s tým nechcú zmieriť a tak sa rozhodli prísť so zaujímavým návrhom. Zaplatia balík peňazí každému, kto sa v nej usadí.
Dedinka je pritom malebná a veľmi krásna, navyše obklopená horami a nádhernou prírodou. Lenže obec sa súčasne nachádza v nadmorskej výške 1300 metrov nad morom, je veľmi ťažko dostupná, za prácou miestni musia dochádzať veľmi ďaleko. Najbližšie väčšie mestá Visp a Sion sú vzdialené hodinu a pol jazdy autom.
Aj preto sa dedinka stále vyľudňuje a počet jej obyvateľov znižuje. Problémom sú hlavne odchody mladých ľudí, ktorí v ďalšom zotrvávaní v Albinen nevidia žiadnu budúcnosť. Navyše po odchode troch rodín, ktoré mali celkovo osem detí, bola v obci zrušená aj škola. Počet detí na udržiavanie jednotriedky nie je už dostatočný.
Niet divu, že sa starosta Beat Jost uchýlil k pomerne zúfalému kroku, aby zachránil budúcnosť Albinenu vo švajčiarskom kantóne Wallis. Ponúkol štedrú finančnú odmenu každému dospelému človeku vo veku pod 45 rokov, ktorý sa rozhodne v obci natrvalo usadiť. Jednotlivci dostanú na základe schválenej vyhlášky 25 000 frankov, rodina s dvoma deťmi 70 000 frankov (~60 000€). Referendum sa konalo 30. novembra 2017. Avšak nieje to také jednoduché, okrem veku musia spĺňať aj ďalšie podmienky.
Záujemca si musí do Albinenu prehlásiť trvalé bydlisko. Predložiť musí tiež projekt na stavbu domu so všetkými povoleniami, prípadne kúpnu zmluvu na dom. Minimálna investícia v oboch prípadoch musí byť 200 000 frankov, aby nešlo len o nejaké letné sídlo, kam budú dotknutí jazdiť na dovolenku. Ak by si to do desiatich rokov od začiatku stavby nehnuteľného majetku alebo jeho kúpy z Albineun rozmyslel a odsťahovali sa, museli by darovanú sumu obci vrátiť späť. Cudzinci musia navyše predložiť povolenie na pobyt vo Švajčiarsku.
Okrem finančného benefitu je samozrejme veľkým lákadlom tiež panenská príroda a čistý vzduch. Pre mnoho ľudí je to predstava raja, avšak práve komplikované dochádzanie a nedostatok spoločenského a kultúrneho života mladých ľudí od pobytu v Albinene odrádza.
Ako sa celý nápad ujme ukáže až čas. Ale prípad Albinenu ukazuje na širšie problémy, ktoré trápia švajčiarsky vidiek. Aj iné horské dedinky sa vyľudňujú a stávajú sa v lepšom prípade turistickými centrami. Aj ďalšie obce preto hľadajú kreatívne cesty, ako zvýšiť svoju populáciu. Napríklad Inden ponúka miestnym výrazné zľavy v obchodoch, Safien zase zadarmo dopravu do vzdialenejších oblastí. Corippo s iba 13 obyvateľmi zvažuje plán, že sa stane jedným veľkým hotelom. Skrátka Švajčiari nechcú nechať svoj pôvabný horský vidiek len tak vymrieť. Možno by aj v mnohých slovenských horských dedinách mohli začať uvažovať nad podobnými riešeniami.