V druhej polovici roka stanovil každý mesiac rekord.
Zmätené vlny na grafe vyššie nesú jednoduchú správu: Väčšina rokov, dokonca aj roky s rekordne vysokými teplotami, má niekoľko mesiacov, ktoré nie sú mimoriadne nezvyčajné. Z mesiaca na mesiac teploty klesajú a stúpajú, pričom rekordné roky sú väčšinou záležitosťou menšieho, plytšieho poklesu.
Ako ukazuje graf, minulý rok to tak vôbec nebolo. Prvých pár mesiacov roka bolo nezvyčajne teplých. A potom, počnúc júnom, teploty stúpli na rekordné úrovne a jednoducho tam zostali. Každý mesiac po júni stanovil nový rekord pre vysoké teploty v danom mesiaci. Nie je teda prekvapujúce, že rok 2023 sa zapíše do knihy rekordov ako najteplejší rok v histórii.
EÚ to oficiálne potvrdzuje
Niekoľko rôznych organizácií zaznamenáva globálne teplotné rekordy; aj keď používajú mierne odlišné metódy, majú tendenciu produkovať veľmi podobné čísla. V priebehu najbližších týždňov teda môžete očakávať, že každá z týchto organizácií oznámi rekordné teploty (NASA a Národný úrad pre oceán a atmosféru tak urobia v piatok). V utorok bola na rade Európska únia prostredníctvom svojho programu pozorovania Zeme Copernicus.
Copernicus hodnotí rok 2023 ako takmer 1,5 °C nad predindustriálnymi teplotami a približne o 0,17 °C nad rokom 2016, čo bol predchádzajúci držiteľ rekordne najteplejšieho roka. Rozdiel medzi rokmi 2023 a 2022 bol zároveň najväčšou jednoročnou zmenou v rekorde, čo potvrdzuje, že miera oteplenia v minulom roku bola výnimočná.
Hranica 1,5 °C je významná, pretože mnohé krajiny sa zaviazali, že sa pokúsia obmedziť globálne otepľovanie na túto hranicu. To neznamená, že sme zlyhali; priemerná teplota za posledné desaťročie je stále nižšia. Zdôrazňuje však, ako málo času nám zostáva na konanie, kým potenciálne zažijeme radikálnejšie dôsledky zmeny klímy.
Analýza programu Copernicus zaznamenáva niekoľko ďalších denných orientačných bodov v rámci ročného záznamu. Definuje predindustriálne teploty ako teploty medzi rokmi 1850-1900. Záznamy z tohto obdobia sú dosť riedke na to, že namiesto denných údajov o teplote sa s nimi narába ako s mesačným priemerom. Takže najlepšie, čo môže Copernicus urobiť, je porovnať denné teploty v roku 2023 s ekvivalentným mesiacom v predindustriálnom rekorde.
Aj vzhľadom na toto obmedzenie boli niektoré výsledky tohto porovnania zarážajúce. Vôbec prvýkrát boli jednotlivé dni v roku 2023 o 2,0 °C nad predindustriálnym mesačným priemerom. Takmer polovica dní v roku 2023 bola o 1,5 °C teplejšia ako predindustriálne rekordy a bolo to prvýkrát, čo bol každý deň aspoň o 1,0 °C teplejší.
Prečo tak extrémne?
Najjednoduchšia odpoveď je El Niño. Posledných pár rokov bolo strávených v primerane silnej La Niña, chladnejšej fáze južnej oscilácie. To sa však počas jari začalo vytrácať a do polovice roka prišlo slabé El Niňo. Za normálnych okolností by relatívne slabé El Niňo, ako je toto, malo obmedzený vplyv na globálne teploty a v každom prípade by za normálnych okolností nejaký čas trvalo, kým by sa jeho účinok prejavil pri globálnych teplotách.
Ale s teplotami, ktoré sa na začiatku blížili k rekordným úrovniam, sa zdalo, že len malý tlak bude stačiť na to, aby rok 2023 vyletel do rekordných výšok.
Napriek tomu existuje veľa náznakov, že tento rok nebol len výsledkom El Niño, čo je fenomén, ktorý sa vyskytuje v tropickom Pacifiku. Napríklad severný Atlantik, ktorý nie je priamo spojený s tropickým Pacifikom, zaznamenal v druhej polovici roka mimoriadne teplé povrchové teploty mora.
Teplotný rekord spôsobila synergia slabých faktorov
Copernicus naznačuje, že k otepľovaniu tohto roka mohlo prispieť niekoľko ďalších, slabých faktorov. Patria medzi ne nižšie emisie chladiacich aerosólov z lodnej dopravy, vrchol v slnečného cyklu a vysoké hladiny vodnej pary v stratosfére v dôsledku erupcie sopky Hunga Tonga. Samotný vplyv ktoréhokoľvek z nich by bol pravdepodobne minimálny. V kombinácii so slabým El Niñom a pokračujúcimi emisiami skleníkových plynov však mohli zvýšiť už tak mimoriadne teplý rok.
Oznámenie o otepľovaní v roku 2023 prichádza len niekoľko mesiacov po sérii klimatických rokovaní OSN, ktoré mnohí kritizovali pre nedostatok urgencie, akú by mohol tento rekord poskytnúť. Naopak, Copernicus poznamenáva, že emisie oxidu uhličitého a metánu vzrástli minulý rok.