Mať obrovské ciele v živote je vzrušujúce…a niekedy celkom desivé. Ak si vytvoríte každodenné zvyky na zautomatizovanie určitých aspektov života, vytvoríte pevné základy pre dosiahnutie svojich cieľov s minimom rizika. Dodávajú pocit spoľahlivosti vášmu dňu, takže nezáleží na tom, ako často riskujete, pretože vaše zvyky tu budú pre vás vždy.
Ako si vytvoriť každodenné zvyky
Možno je pre vás lákavé vyskúšať a zmeniť viac zvykov naraz pre rýchlejšie dosiahnutie cieľa, no opak je pravdou. Ak sa vám nedarí s jedným zvykom, spôsobí to domino efekt na všetky ostatné zvyky.
Pozrite sa na proces budovania zvyku, ktorý fungoval u mňa:
- Sústreďte sa na vytvorenie jedného zvyku za mesiac.
- Nedávajte si konečný termín: Niektoré zvyky sa budujú ľahšie ako iné a nezáleží na tom, ako dlho trvá vytvorenie zvyku, pokiaľ ho tvoríte.
- Choďte do toho naplno a nevzdávajte sa.
- Ak sa vám niečo nepodarí, nenadávajte si. Namiesto toho, aby ste sa na seba hnevali, poučte sa zo situácie. Preskúmajte, čo spôsobilo nezdar a vysporiadajte sa s každým okolitým vplyvom, ktorý vám spôsobil problémy a skúšajte znovu.
- Vždy, keď máte ,,výročie“—jeden týždeň, jeden mesiac, šesť mesiacov, atď.— odmeňte sa. Ako, to je čisto na vás.
- Keď budete schopní dokončiť zvyk bez toho, aby ste o tom museli premýšľať, je na čase pohnúť sa z miesta a začať s novým zvykom.
Tu sú denné zvyky, ktoré urobia okamžitý rozdiel v životnom štýle a pomôžu vám dosiahnuť ciele aj bez predpisu na Xanax:
1. Vizualizujte
Myslel som si, že zaspať je ťažké, kým som si nezačal vizualizovať, ako by mal vyzerať môj ďalší deň. Namiesto premýšľania o tom, čo by “mohlo” byť zlé, som sa začal sústrediť na to, čo “bude” dobré. Ak len nepremýšľate, ale aj vizualizujete o tom, čo budete na ďalší deň robiť, ide vlastne o plánovací proces, ktorý pomáha udržať neistoty na uzde (a ďalší deň je hneď o niečo príjemnejší!).
2. Určite si priority
Jeden z hlavných dôvodov, prečo niekto nedosahuje ciele, je pravdepodobne spôsobený tým, že si toho naložili veľa, profesionálne aj osobne. Možno sa snažíte robiť príliš veľa vecí naraz. Spýtajte sa sami seba: aké sú moje konečné ciele? Keď ich zadefinujete, zbavte sa všetkého, čo danému výberu nezodpovedá. K týmto veciam sa vždy môžete vrátiť neskôr, hneď ako stanovíte, čo je pre vás najpodstatnejšie.
3. Vstávajte skôr
Teraz mám všetku svoju dôležitú prácu vykonanú predtým, ako sa všetci ostatní zobudia – neverili by ste, aký je to rozdiel! Nie je lepší pocit, než vedomie, nech už sa deje počas dňa čokoľvek, že ste urobili všetko, čo ste si stanovili. Keď príde rozptýlenie, budete pripravení!
4. Vytvorte si rannú rutinu
Vstaňte a urobte tú istú vec v tom istom poradí predtým ako začnete svoj deň: dajte si pohár vody, cvičte, čítajte, atď. Robte veci, ktoré normálne nestíhate, no robia vás šťastnými. Ísť v pohodičke namiesto ponáhľania sa nielen výrazne znižuje úroveň stresu, ale aj aktívne pripraví myseľ na zvyšok dňa.
5. Pite vodu
Dať si pohár čistej vody hneď po prebudení pomáha telu zbaviť sa cez noc nahromadených toxínov. Nielen že sa zlepší váš tráviaci systém, taktiež sa vám naštartuje metabolizmus a čoskoro sa budete cítiť plní energie.
Prečítajte si tiež náš článok o pití vody: Keď pijete vodu po prebudení, stane sa týchto 8 úžasných vecí
6. Dávajte si jednu úlohu
Len 2% svetovej populácie dokáže úspešne robiť multitasking (viac úloh naraz). Zvyšok sa riadi rozdeľovaním úloh: poletovaním od jednej úlohy k druhej, naháňaním samých seba so všetkým, namiesto sústredenia sa len na jednu úlohu. Tento zvyk som prelomil tým, že som si na svoj zoznam napísal len jednu vec, a potom som ho skryl do zásuvky, kým som tú vec nevykonal. Je ťažké tento zvyk premôcť, no ak to raz urobíte, vaša myseľ bude čistejšia, budete sa cítiť menej rozrušený a kvalita vašej práce zažije raketovo vzrastie.
7. Staňte sa minimalistami
Vonkajší neporiadok vedie k mentálnemu neporiadku. Upracte si svoj dom a zbavte sa všetkého, čo už nepoužívate, alebo ste nikdy nepoužili. Na konci môjho upratovania to vyzeralo, ako by ma niekto vykradol! Nie je lepší pocit ako vedomie, že vlastne všetko čo potrebujete a používate máte okolo seba. Bonus: šetríte svoj čas, pretože nemusíte veľa upratovať!
8. Nastavte si online hranice
Je príliš ľahké nechať sa vtiahnuť do internetového sveta statusov, zaujímavých článkov, zábavných obrázkov a videí. Ani si to neuvedomíte a polovica dňa je za vami bez toho, aby ste niečo zmysluplné vytvorili. Toto je extrémne ťažké pre tých, ktorý pracujú s internetom. Jeden z najlepších denných zvykov, ktoré som si stanovil, je nepozerať si e-maily a sociálne siete hneď ráno. Zadefinujte si konkrétny čas, kedy sa venujete úlohám na internete. Je samozrejme úplne v poriadku, ak si priebežne prezeráte maily v prípade, že to vyžaduje váš šéf alebo spolupracovníci, no ak ste sa pozreli a nič tam nebolo, vráťte sa späť k svojim veciam.
9. Vytvorte si večernú rutinu
Večerná rutina je rovnako dôležitá ako ranná rutina, pretože pripraví vaše telo na slušný spánok. Vytvorte si uvoľňujúcu rutinu, ktorá začína aspoň hodinu pred spaním, čím vytvoríte pre vaše telo „signál“, že je čas ísť do postele.