BMI kalkulačka. Výpočet BMI čiže Body Mass Indexu vám ukáže, ako ste na tom so svojou váhou. Máte nadváhu alebo snáď podváhu? Zadajte svoju výšku a váhu a dozviete sa svoje BMI. V tabuľke uvidíte, ako na tom ste.
Tvoje BMI je:
Čo je Index telesnej hmotnosti?
Index telesnej hmotnosti (BMI) je odhad telesného tuku na základe výšky a hmotnosti. Nemeria priamo telesný tuk, ale namiesto toho používa aproximáciu pomocou rovnice. BMI môže pomôcť určiť, či má osoba nezdravú alebo zdravú váhu.
Vysoký BMI môže byť príznakom príliš veľkého množstva tuku v tele, zatiaľ čo nízky BMI môže byť príznakom príliš malého množstva tuku v tele. Čím vyšší je BMI osoby, tým vyššia je jej šanca na rozvoj určitých závažných chorôb, ako sú srdcové choroby, vysoký krvný tlak a cukrovka. Veľmi nízky BMI môže tiež spôsobiť zdravotné problémy, vrátane úbytku kostnej hmoty, zníženie imunitnej funkcie organizmu a anémiu.
Aj keď BMI môže byť užitočný pri testovaní problémov s váhou u detí a dospelých, má svoje limity. BMI môže nadhodnotiť množstvo telesného tuku u športovcov a iných ľudí so svalnatými telami. Môže tiež podhodnotiť množstvo telesného tuku u starších dospelých a iných ľudí, ktorí stratili svalovú hmotu.
Vzorec Indexu telesnej hmotnosti
BMI sa vypočíta vydelením hmotnosti osoby druhou mocninou jej výšky.
BMI sa počíta rovnakým spôsobom pre ľudí všetkých vekových skupín. BMI sa však interpretuje odlišne pre dospelých a deti.
Index telesnej hmotnosti pre dospelých
Dospelí vo veku 20 a viac rokov môžu interpretovať svoje BMI na základe nasledujúcich štandardných kategórií stavu hmotnosti. Sú rovnaké pre mužov a ženy všetkých vekových skupín a typov tela:
BMI | Stav hmotnosti |
Pod 18,5 | Podváha |
18,5 – 24,9 | Normálna hmotnosť |
25,0 – 29,9 | Nadváha |
30,0 avyššie | Obezita |
Index telesnej hmotnosti a zdravie
Podľa Národného ústavu zdravia majú viac ako dvaja z troch dospelých nadváhu a jeden z troch sa považuje za obézneho. Asi 17 percent detí a adolescentov (vo veku 2 až 19 rokov) sa považuje za obéznych.
Ľudia priberajú na váhe v dôsledku energetickej nerovnováhy. Aby telo fungovalo, potrebuje z potravy určité množstvo energie. Táto energia sa získava vo forme kalórií. Vaša hmotnosť sa všeobecne nezmení, ak konzumujete rovnaký počet kalórií, aké vaše telo používa alebo „spáli“ každý deň. Ak prijímate viac kalórií ako spálite, časom priberiete na váhe.
Energetická nerovnováha je určite jedným z najväčších prispievateľov k zvyšovaniu telesnej hmotnosti. Vaša ideálna hmotnosť je však primárne determinovaná genetikou, ako aj typom potravín, ktoré jete a koľko cvičíte. Ak máte vysoký BMI, je dôležité ho znížiť, aby ste boli v zdravom stave hmotnosti. Vysoký BMI súvisí s vyšším rizikom vzniku závažných zdravotných problémov, ako napríklad:
- srdcové ochorenie
- vysoký krvný tlak
- ochorenie pečene
- osteoartritída
- diabetes
- mŕtvica
- žlčové kamene
- niektoré druhy rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, hrubého čreva a obličiek
Nová štúdia však naznačuje, že telesný tuk, nie BMI, je viac spojený s uvedenými zdravotnými rizikami. Telesný tuk môžete znížiť a dostať sa na zdravšiu váhu cvičením najmenej trikrát týždenne. Mali by ste tiež dodržiavať určité stravovacie návyky, napríklad jesť iba vtedy, keď máte hlad, dávať si pozor na to, čo jete a zvoliť si stravu, ktorá je bohatá na celé nespracované potraviny. Nutričné poradenstvo by vám mohlo pomôcť. Dietetik vás môže naučiť, aké potraviny jesť a koľko potravín by ste mali jesť, aby ste schudli.
Rovnako ako vysoký BMI, tak aj veľmi nízky BMI môže spôsobiť zdravotné problémy. Nedostatok postačujúceho telesného tuku môže viesť ku:
- úbytku kostnej hmoty
- zníženej imunitnej funkcii
- srdcovým problémom
- anémii z nedostatku železa
Ak máte nízky BMI, poraďte sa o svojej hmotnosti so svojím lekárom. Ak je to potrebné, zvýšenie množstva potravín, ktoré jete každý deň alebo obmedzenie cvičenia, vám môže pomôcť pribrať na váhe. Dietetik vám môže pomôcť naučiť sa, ako zdravo pribrať na váhe.