Čína vyrobila toľko solárnych panelov, že ani jej vlastná sieť nedokáže preniesť všetku vyrobenú energiu

    Čína čelí problémom s prebytkom solárnych panelov, čo spôsobuje ťažkosti doma aj v zahraničí. USA, Európska únia a Čína sa musia vysporiadať s prebytkom solárnych panelov, čo vedie k deformácii trhu s energiou v Číne aj v Nemecku.

    Čína vyrobila obrovské množstvo solárnych panelov, čo výrazne znížilo ich cenu a podporilo prechod krajiny na čistú energiu. Problémom je, že čínski výrobcovia vyrobili viac panelov, než je potrebné, podľa USA a Európskej únie. Tieto krajiny teraz vyzývajú Peking, aby obmedzil nadprodukciu, čo by mohlo viesť k obchodnej vojne.

    Čína sa tiež stretáva s problémami nadprodukcie na domácom trhu po rýchlom raste solárnej energie, ktorá je jedným z troch hlavných pilierov hospodárskeho rastu krajiny. Reuters v stredu uviedol, že Čína nainštalovala toľko solárnych panelov, že generovali prebytočnú energiu, na ktorú krajina nemala skladovaciu ani prenosovú kapacitu.

    Táto nadmerná kapacita prinútila čínske úrady obmedziť cenovú podporu pre tento sektor, čo viedlo k poklesu inštalácií solárnych panelov. V prvom štvrťroku 2024 Čína inštalovala solárne panely rýchlym tempom, pričom miera inštalácií vzrástla o viac ako tretinu oproti predchádzajúcemu roku, ale tento rast bol pomalší ako 154% nárast v rovnakom období v roku 2023.

    K marcu tohto roku Čína, ktorá je najväčším trhom so solárnou energiou na svete, nainštalovala kapacitu 660 gigawattov. USA na konci roku 2023 dosiahli kapacitu 179 gigawattov, čo je dosť na napájanie 33 miliónov amerických domácností.

    V roku 2023 bola v Európskej únii nainštalovaná kapacita solárnych panelov vo výške približne 56 GW. Toto predstavuje značný nárast oproti 41 GW nainštalovaných v roku 2022​ (Ember)​​. Celková solárna kapacita v EÚ teraz dosahuje 263 GW.

    Prebytok čínskych solárnych panelov môže byť exportovaný

    Podľa analýzy Bloomberg z apríla čínski výrobcovia vyrábajú viac solárnych panelov, ako je dopyt na domácom trhu. Vzhľadom na prebytok panelov doma, tento vývoj naznačuje jednu možnosť, ktorá nebude vítaná Západom. Čína bude pokračovať v dumpingu svojich prebytočných solárnych panelov na medzinárodný trh

    Čínski výrobcovia pociťujú tlak z nadmernej výrobnej kapacity solárnych panelov. V marci spoločnosť Longi Green Energy Technology, najväčší svetový výrobca solárnych článkov, oznámila, že prepustí tisíce pracovníkov kvôli nadmernej kapacite a nízkym cenám.

    Situácia s nadmernou kapacitou je taká vážna, že Čínska fotovoltaická priemyselná asociácia vyzýva na viac fúzií a akvizícií a na obmedzenie domácej konkurencie.

    Začiatkom tohto mesiaca americký prezident Joe Biden oznámil, že zdvojnásobí clá na dovoz čínskych solárnych článkov z 25% na 50%. Čína sa bráni tvrdeniam o priemyselnej nadmernej kapacite a tvrdí, že Západ sa snaží obmedziť jej hospodársky rast.

    Ceny energie v Nemecku sú pod tlakom kvôli nadmernej produkcii solárnej energie

    Nie je to len Čína, ktorá je zasiahnutá prebytkom solárnej energie.

    Nemecko tiež čelí tlaku kvôli nadmernej produkcii solárnej energie, čo spôsobuje, že ceny energie klesajú do negatívneho teritória, keď produkcia vrcholí.

    Odborníci však tvrdia, že tieto problémy sú len prekážkami v globálnom prechode na zelenú energiu. V ďalšej fáze sa bude zameriavať na optimalizáciu ponuky a dopytu.

    „Každá krajina na svete, ktorá inštaluje veľa obnoviteľných zdrojov a potom čelí výzvam vyplývajúcim z tejto premenlivej prerušovanej výroby, hľadá inteligentné spôsoby, inteligentné AI-podporované alebo aspoň na modely založené prístupy na distribúciu tejto energie a jej využitie čo najefektívnejším a najúčinnejším spôsobom,“ povedal David Fishman, senior manažér ekonomického poradenstva The Lantau Group, pre Reuters.

    „Určite týmto smerom sa uberá aj Čína,“ dodal.

    Páčil sa ti článok? Sleduj nás na FB: