V rumunskej dedinke Colți, v regióne Buzău, ktorý je známy svojimi ložiskami jantáru, objavila ešte v 70. rokoch staršia žena neobyčajný kameň v koryte potoka. Zobrala si ho domov a roky ho používala ako zarážku na dvere. Netušila, že ide o extrémne vzácny 3,5-kilogramový kus jantáru, ktorý bude mať raz hodnotu vyše milión eur.

Konkrétne šlo o typ jantáru nazývaný rumanit – tmavšia, červenkastá forma s vysokou hustotou, ktorá sa vyskytuje najmä v tejto časti Rumunska. Tento konkrétny exemplár sa radí medzi najväčšie a najlepšie zachované kusy jantáru na svete.
Čo je to jantár?
Jantár je skamenená živica prastarých ihličnatých stromov, ktorá vznikala pred 30 až 90 miliónmi rokov, najmä počas eocénu a oligocénu. Postupom času sa vplyvom tlaku, tepla a oxidácie premenila na tuhý, lesklý materiál so špecifickým zafarbením – od žltej cez oranžovú až po tmavohnedú či červenú.
Okrem estetickej hodnoty má jantár aj veľký vedecký význam, najmä ak obsahuje zachované fosílne zvyšky – napríklad hmyz, kúsky rastlín alebo iné mikroorganizmy. Vďaka nim vedci získavajú pohľad na biodiverzitu dávnych čias.
Rumanit, ako špecifický typ jantáru, je typický pre oblasť Subkarpát. Je tmavší, často červenohnedý, bez viditeľných inklúzií a s vyššou hustotou. Nežiarli ako bežný baltiský jantár, ale je výrazne vzácnejší.

Od zarážky po štátny poklad
Po smrti pôvodnej majiteľky v roku 1991 zdedil dom rodinný príbuzný, ktorý si začal všímať, že kameň môže byť niečím výnimočný. O niekoľko rokov neskôr ho predal rumunskému štátu, ktorý dal nález odborne preskúmať.
Kus bol odoslaný na analýzu do Historického múzea v Krakove v Poľsku, kde odborníci určili jeho vek na 38 až 70 miliónov rokov. Zároveň potvrdili, že ide o mimoriadne zachovaný prírodný úkaz a unikát vo svetovom meradle.
Podľa Daniela Costacheho, riaditeľa Provinčného múzea v Buzău, má objekt vedeckú, historickú aj múzejnú hodnotu, pričom dodal, že „to nie je len exponát, je to kúsok prírodnej histórie našej planéty“.
Miliónová hodnota a miesto v múzeu
Hodnota kusu bola odborníkmi odhadnutá na približne 1 milión eur. V roku 2022 bol oficiálne zaradený medzi národné poklady Rumunska a je momentálne vystavený v Provinčnom múzeu v Buzău, kde je jedným z hlavných lákadiel pre verejnosť.
Nie je to výnimka
Podobné prípady sa občas objavia aj inde vo svete. V Michigane napríklad jeden muž desaťročia používal kameň ako zarážku na dvere, kým sa nezistilo, že ide o meteorit vážiaci 10 kilogramov. Jeho hodnota sa nakoniec vyšplhala na 100 000 dolárov.
Prípad z Colți však vyniká nielen výškou hodnoty, ale aj vedeckým významom. Pripomína nám, že aj v bežných veciach, ktoré prehliadame, sa môže skrývať prírodný poklad s nevyčísliteľnou hodnotou.
Mohlo by Vás zaujímať: V Afrike našli vzácny drahokam. Obrovský smaragd má 5655 karátov