Veda odhalila ako môže vzpieranie zmeniť štruktúru mozgu

Starobe sa človek nemôže vyhnúť a s ňou prichádza množstvo nežiaducich zdravotných problémov. Vedci však prišli na to, ako môžeme svoje telo udržať vitálnejšie po dlhšiu dobu a zabrániť starobnému poškodzovaniu mozgu.

Naše mozgy nie sú len fantastické počítače, ale majú aj schopnosť uzdravovať a obnovovať sa. Cvičenie podporuje lepšie prúdenie krvi a kyslíka v tele a to napomáha efektívnejšiemu fungovaniu nášho tela. Najnovšie štúdie ukázali, že jedným z najprínosnejších cvičení, ktoré môžeme pre svoj mozog urobiť, je silový tréning.

New York Times uviedla vo svojej sekcii Zdravie štúdiu, počas ktorej vedci skúmali ženy vo veku 65 až 75 rokov, ktoré mali lézie (poškodenia, poranenia, poruchy, pozn. redakcie)  v oblasti bielej mozgovej hmoty. Následne boli v štúdii zaradené do troch rozdielnych skupín.

Mohlo by Vás zaujímať: Omega-3 mastné kyseliny – Malý sprievodca pre začiatočníkov

Prvá skupina sa zúčastňovala raz týždenne na ľahkom tréningu hornej a dolnej časti tela. Ženy v druhej skupine absolvovali dvakrát týždenne vzpieranie a posledná skupina musela dvakrát do týždňa cvičiť balans a strečing.

Skeny mozgu

Štúdia, ktorej cieľom bolo zistiť ako silový tréning ovplyvňuje mozog, trvala jeden celý rok. Na jeho konci absolvovali všetky ženy skenovanie mozgu, ako aj preverenie ich zdatnosti pri chôdzi. Skeny žien poslednej skupiny ukázali viac lézií ako pred začiatkom štúdie. Ženy v prvej skupine mali na skenoch podobné výsledky ako tie v skupine tri.

Skenovanie mozgov v druhej skupine preukázalo niekoľko fascinujúcich výsledkov. Bola to skupina žien, ktorá počas celého roka zdvíhala závažia dvakrát týždenne. Tieto ženy preukázali menšie zmršťovanie bielej hmoty ako iné skupiny. Lézie, ktoré mali v bielej mozgovej hmote na začiatku štúdie, trochu narástli, ale ani zďaleka nie tak veľmi ako v ostatných skupinách. Ženy v skupine dva taktiež preukázali lepšiu rovnováhu a rýchlejšiu chôdzu ako účastníčky zvyšných dvoch skupín.

Výsledky

Výsledky tejto štúdie ukázali, že aj keď sa léziám v bielej hmote nedá vyhnúť, celkovému fungovaniu mozgu a svalov sa dá napomôcť vzpieraním. Nezáleží na veku osoby, či už je mladá alebo stará alebo vekovo niekde medzi, cvičenie a silový tréning môžu prospieť rovnako tak telu, ako aj rozumu.

Vedeli ste, že, spirulina môže zlepšiť svalovú silu a vytrvalosť? Prečítajte si 10 priaznivých účinkov Spiruliny na naše zdravie v našom obsiahlom článku.

Páčil sa ti článok? Sleduj nás na FB: