Astronaut posádky Apollo 14: Mimozemšťania zabránili nukleárnej vojne na Zemi

Niekedy je zábavné robiť si žarty z konšpiračných teoretikov. Väčšina z nich verí iracionálnym príbehom s minimálnymi až žiadnymi dôkazmi pričom sa pokúšajú vsunúť kontrastný dôkaz do týchto teórií – čo je presným opakom práce súčasných vedcov. Tí si dokážu priznať, že ich teórie by mohli byť nesprávne, ak to ukážu dôkazy.

V prípade bývalého astronauta NASA Edgara Mitchella je v skutočnosti trochu smutné, čo sa stalo. Odkedy sa v roku 1971 vrátil z misie na Mesiaci, prichádza so stále bizarnejšími konšpiračnými teóriami. V rozhovore pre internetovú verziu denníka Daily Mirror povedal, že mimozemšťania prišli na Zem, aby zabránili nukleárnej vojne medzi USA a Sovietskym zväzom počas Studenej vojny.

Astronaut Edgar Mitchell, odfotený v Decembri 1970. NASA.

Nukleárny test Trinity

V rozhovore sa odvoláva na slávnu raketovú strelnicu White Sands Missile Range v Novom Mexiku, kde bola 16. júla 1945 odskúšaná prvá atómová bomba na svete – Trinity. „White Sands bolo skúšobným územím pre atómové zbrane, a práve preto sa oň mimozemšťania zaujímali,“ objasnil Mitchell a ďalej dodáva: „Chceli spoznať naše vojenské schopnosti. Moja osobná skúsenosť z rozhovorov s ľuďmi dokázala, že mimozemské civilizácie sa nám pokúšali zabrániť vo vojne a pomôcť nám tak vytvoriť mier na Zemi.“

Podľa jeho slov mu nemenovaní dôstojníci Vzdušných síl (Air Force) povedali, že ich rakety boli často blokované alebo zostrelené mimozemskými vesmírnymi loďami lietajúcimi nad ich hlavami. Mitchell vo svojej teórii pokračoval: „Prečo by votrelci dali prednosť cestovaniu naprieč vesmírom a šli takú diaľku na Zem, len aby tu a tam zablokovali niekoľko rakiet, keď nás namiesto toho mohli kontaktovať? Stojí to za uváženie.“ Expert na mimozemské javy a autor diela UFO Investigations Manual (Manuál Skúmania UFO, pozn. redakcie) Nigel Watson uviedol pre stránku IFL Science, že je to len ďalší prípad o UFO predstavách a špekuláciách. „Keď sa snažíte dostať k faktom, je to ako liať vodu do deravej nádoby,“ vysvetlil Watson komplikovanosť získavania informácií.

Skutočná veda

Vzdajme však Mitchellovi trochu úcty a pozrime sa na skutočnú vedu. Nikto mu nevezme, že bol šiestym mužom na Mesiaci a pilotom Lunárneho modulu misie Apollo 14. Bola to ôsma misia programu Apollo obsadená ľudskou posádkou a tretia, ktorá pristála na lunárnom povrchu. Mitchell, spolu so svojím veliteľom Alanom Shepardom, strávil na Mesiaci viac ako 30 hodín. Počas tejto doby zozbierali 45 kilogramov (100 libier) mesačných vzoriek a vykonali rôzne vedecké pokusy. Na misii Apollo 14 je známe aj Shepardovo slávne odpálenie golfovej loptičky, zatiaľ čo sám Mitchell hodil rukoväť lopaty na zber vzoriek ako oštep. Astronaut zomrel 4. februára 2016 vo veku 85 rokov.

Source

Páčil sa ti článok? Sleduj nás na FB: